Projekt č. 9: Analýza potrieb mladých ľudí v meste Nitra

V rámci a vďaka projektu Europe goes local sme vo februári 2018 začali pracovať na prvej analýze potrieb mladých ľudí v meste Nitra.

Lokálny tím pre mládež Nitra

Najprv sme spojili 8 hláv dokopy. Hlavy mladé z Nitrianskeho mládežníckeho parlamentu – Martina Dvornického, Zuzku Plhákovú a Mišku Fabiánovú, hlavu z mesta – Paľa Ferčáka (MsÚ), hlavu regionálneho pracovníka pre podporu práce s mládežou – Ivku Boboňovú (IUVENTA), hlavu z nízkoprahu Cirkus – Jarku Kráľovú a napokon 2 naše hlavy – Martina Horáka a Mila Špotáka (Re:colo).

Čo ideme robiť, prečo?

Potom sme sadli a dumali – čo chceme zistiť, prečo práve toto. Zhodli sme sa, že nielen aktuálne potreby mladých ľudí nás zaujímajú, ale aj aké majú názory na rôzne veci v meste (školy, služby, vizáž …). Tak teraz z toho naformulovať otázky a aby ich nebolo veľa, aby boli mladým jazykom písané, mladými (d)ušami zachytiteľné… Potrápili sme sa i poškriepili.

Dotazník máme – stačí ho vyplniť

Po škrtaniach a škytaniach sme vykúzlili krásny dotazník. Použili sme krásnu aplikáciu Survio, hoc nie je zadarmo. Ako ho dostať ale všetkým mladým, čo sa v Nitre kade-tade skrývajú. Zneužili sme sociálne siete (keď ony nás furt), lokálne médiá, osobné linky, služobné mejly, známosti, skupiny, kamošov – všetkých. Prepáčte.

Výsledky chodia – sledujeme

4 týždne sme sledovali prichádzajúce výsledky, zatiaľ čo sme sa pravidelne viacerí stretali na námestiach aj za slušnú Nitru. Presne po 4 týždňoch k nám dorazil 500. vyplnený dotazník. Tak sme to zarazili. A tu je finálny výsledok:

mladez-v-nitre

Interpretácia

Výsledky dotazníka sme mali síce v peknej grafickej podobe, ale vďaka veľa otvoreným otázkam na 60 stranách. Takže nás čakala neľahká doba interpretácie výsledkov. Pochopili sme, že to nebude jednorázový proces, ale z výsledkov dotazníka si budeme príležitostne ťahať výstupy podľa toho, čo sa budeme pýtať.

Prioritné oblasti

Ako prvé sme sa rozhodli, aj z dôvodu zavŕšenia vzdelávania EGL, definovať prioritné oblasti mládeže, jej potrieb a názorov v meste Nitra. A tieto 4 nám z toho vyliezli:

  1. PRÍLEŽITOSTI a MOŽNOSTI PRE MLADÝCH v MESTE
  2. VZŤAH MLÁDEŽ – MESTO
  3. VOĽNÝ ČAS a NEFORMÁLNE VZDELÁVANIE
  4. OHROZENÁ MLÁDEŽ
Prezentácia výsledkov

Výsledky dotazníkového prieskumu sme prezentovali na záverečnej konferencii vzdelávacieho projektu Europe goes local  20. – 21.4. 2018 v Senci. Video z konferencie aj s úryvkom Martinovho repu je tu.

 

… to be continued …